- Dieta powinna być zrównoważona pod względem ilości białek, tłuszczów i węglowodanów, dlatego spożywane produkty powinny być różnorodne: dieta powinna obejmować produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
- Należy zauważyć, że w każdej grupie produktów są takie, które lepiej ograniczyć lub wykluczyć z diety. Tak więc tłuszcze zwierzęce w dużych ilościach są szkodliwe dla organizmu, ponieważ mogą prowadzić do znacznego wzrostu masy ciała i ich odkładania się na ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek cholesterolowych, co przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, mózgu i innych narządów i układów.
- Przesolone jedzenie jest również niebezpieczne dla organizmu, ponieważ sól zatrzymuje płyny w organizmie, co jest szczególnie szkodliwe dla osób z chorobami serca i naczyń krwionośnych.
- Produkty piekarnicze i cukier w dużych ilościach prowadzą do przyrostu masy ciała, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, które w nadmiarze łatwo przekształcają się w tłuszcze i odkładają się w tkance podskórnej.
- Ponadto należy pamiętać o sposobie przyrządzania potraw. Zaleca się spożywanie mniejszej ilości potraw smażonych, ponieważ podczas tych manipulacji niszczone są wszystkie przydatne substancje. Gotowanie na parze, pieczenie, duszenie jest mile widziane.
- Nie należy jeść w ogromnych porcjach. Należy jeść mało i najlepiej 5-6 razy dziennie. Ten rodzaj odżywiania optymalnie wspiera dobre zdrowie przez cały dzień i utrzymuje prawidłową masę ciała.
6 zasad zrównoważonego odżywiania

Leave a Reply